Adana


Şehir Hakkında

Türkiye'nin yüzölçümü bakımından 9., nüfus bakımından 4. büyük şehridir. Akdeniz Bölgesi'nde yer almaktadır. Kuzeyinde, Kayseri; doğusunda, Osmaniye; kuzeydoğusunda, Kahramanmaraş; güneydoğusunda, Hatay; kuzeybatısında, Niğde ve batısında, Mersin illeri ve güneyinde, Akdeniz ile çevrilidir. Plaka kodu, 01'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Yüksük Çorbası, Analı Kızlı Çorbası, Adana Kebab, Hamiş, Karakuş, Muhlata, Karsambaç, Bici Bici, Aşlama, Şırdan; meşhur yemekleridir. Şalgam suyu ise meşhur içeceğidir. Adana'nın pamuğu -Beyaz altın-, Adana Kebabı, Çukurovası, Anavarza Kalesi, Misis Antik Kenti, Tekir Yaylası, Yaşar Kemal, Sakıp Sabancı'sı, Ulu Cami, Taş köprü, Ceyhan Nehri ve Seyhan Nehri meşhurdur.

Nasıl Gidilir?

Adana'ya, D-400 Karayolu ve uluslararası TEM otoyolu üzerinden ulaşılır. Şehir merkezine uzaklığı 5 km olan otogardan, Türkiye'de tüm şehirlere otobüs seferleri bulunmaktadır. Demiryolu ile İç Anadolu, Antep ve Mersin'e bağlıdır. Garın, şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 1 km'dir. Havayolu ile de ulaşım sağlanabilir; Şakirpaşa Havaalanı, şehirlerarası ve uluslararası trafiğe açıktır. Direk uçuş olarak Almanya, K.K.T.C. ve Arabistan'a; İstanbul üzerinden de, tüm dünya ülkelerine dış hat seferleri yapılmaktadır. Yaz aylarında trafik yoğunluğuna paralel olarak charter seferleri bulunmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler
Adana ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Adana Kalesi
Şar Antik Kenti
Horzum Yaylası
Anavarza Antik Kenti
Akçatekir Yaylası
Adana Ulu Camii
Adana Büyük Saat Kulesi
Seyhan Nehri
Bebekli Kilise
Adana Etnografya Müzesi
Varda Köprüsü
Belemedik Yaylası
Misis Antik Kenti
Gön Hanı
Adana Arkeoloji Müzesi
Yılanlı Kale
Misis Mozaik Müzesi
Feke Kalesi
Bürücek Yaylası
Seyhan Barajı
Anavarza Kalesi
Tuz Hanı
Çarşı Hamamı
Adana Taş Köprü
Adana Atatürk Evi Müzesi
Irmak Hamamı
Ceyhan Nehri
Hasan Ağa Camii

Adana İlçeleri

Aladağ
Ceyhan
Çukurova
Feke
İmamoğlu
Karaisalı
Karataş
Kozan
Pozantı
Saimbeyli
Sarıçam
Seyhan
Tufanbeyli
Yumurtalık
Yüreğir