Diyarbakır


Şehir Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'de yer almaktadır. Doğusunda, Siirt ve Muş; batısında Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya; kuzeyinde Elazığ ve Bingöl; güneyinde ise Mardin ile komşudur. Plaka kodu, 21'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Hıllorik, meftune, katıklı dolma, nuriye tatlısı, habenisk, duvaklı pilav, kenger meftunesi, ayva kebabı, ekşili etli dolma, çöp kebabı, koruk suyu, köfteli lebeniye, diyarbakır usulü güveç, bütün çorba, ayva köftesi, kaburga dolması, elma düzmesi, cartlak kebabı, sakız kabağı meftunesi, yayla çorbası, babaganuş, nardanaşı, fıstıklı irmik helvası, keşkek, burmalı kadayıf, serbizer, pıçık, oruk, nardanaşı, içli köfte, diyarbakır çöreği, bismil tava, salçalı mumbar dolması, diyarbakır dolması sarması, mahlepli diyarbakır çöreği, ayva aşı, bostana, analı kızlı köfte, salatalık meftunesi, içli köfte, elma meftunesi, salçalı mumbar dolması, kibe mumbar, kış kabağı meftunesi, patlıcan dizme, bakla meftunesi, patatesli içli köfte, sumak suyu, kuzu şiş, hırçikli meftune, ekşili tavuk, lepik, ayvalı kavurma, kaburga dolaması, lebeni en beğenilen yöresel yemekleridir.

Nasıl Gidilir?

Kente ulaşım her şehirden mevcuttur. Otogar, şehir merkezinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, havalimanı vardır; ve, şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Her gün düzenli olarak, Ankara ve İstanbul'a seferler düzenlenmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler
Diyarbakır ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Fatih Paşa Camii
Surp Giragos Ermeni Kilisesi
Behram Paşa Camii
Hevsel Bahçeleri
Asur Kalesi
Latifiye Medresesi
Deliller Hanı
Nebi Camii
Melik Ahmet Paşa Camii
Hz. Süleyman Camii
Birkleyn Mağaraları
Ahmed Arif Müzesi
Dicle Köprüsü -On Gözlü Köprü-
Diyarbakır Müzesi
Parlı Safa Camii
Mesudiye Medresesi
Ziya Gökalp Müzesi
Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
Şeyh Mutahhar Camii
Gazi Köşkü
Nasuh Paşa Camii
Hasan Paşa Hanı
Diyarbakır Surları
Diyarbakır Ulu Camii
Dicle Nehri
Sipahiler Çarşısı
Diyarbakır Atatürk Köşkü
Mar Petyun Keldani Kilisesi
Sülüklü Han


Diyarbakır İlçeleri

Bağlar
Bismil
Çermik
Çınar
Çüngüş
Dicle
Eğil
Ergani
Hani
Hazro
Kayapınar
Kocaköy
Kulp
Lice
Silvan
Sur
Yenişehir