İstanbul


Şehir Hakkında

İstanbul, Türkiye'nin nüfus bakımından en yoğun şehridir; ve, ticaret hayatının kalbi bu şehirde atar. Şirketlerin yönetim merkezlerinin olduğu finans merkezi konumundadır. Geçmişten bugüne, önemini korumuş ve imparatorluklara başkentlik yapmış; zamanla daha da önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir. Plaka kodu, 34'tür.

Belediye sınırları ile bakıldığında, Avrupa'da Moskova?dan sonra gelen 2. en büyük şehir özelliğini taşımaktadır. İstanbul'un tarihi özelliklerinden bir tanesi de dünyada gemilerin karadan yürütüldüğü ilk ve tek şehirdir.

Şehirde Müslüman, Hristiyan, Protestan, Katalog, Ortadoks ve Protestan dinine mensup çok fazla kişi bulunmaktadır. Asya ve Avrupa Kıtası'nı birbirine bağlayan önemli bir stratejik konuma sahiptir.

İstanbul adına yazılmış, İstanbul'u anlatan sınırsız kitap, film, şarkı ve şiirler vardır.

**

Orhan Veli Kanık / İstanbul'u Dinliyorum
İstanbul'u dinliyorum
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Önce hafiften bir rüzgar esiyor;
Yavaş yavaş sallanıyor
Yapraklar ağaçlarda;
Uzaklarda, çok uzaklarda
Sucuların hiç durmayan çıngırakları;
İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı.

İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı;
Kuşlar geçiyor derken
Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık;
Ağlar çekiliyor dalyanlarda;
Bir kadının suya değiyor ayakları;
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Serin serin Kapalıçarşı,
Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa
Güvercin dolu avlular,
Çekiç sesleri geliyor doklardan
Güzelim bahar rüzgarında ter kokuları;
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı
Başında eski alemlerin sarhoşluğu,
Loş kayıkhaneleriyle bir yalı
Dinmiş lodosların uğultusu içinde.
İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı.

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Bir yosma geçiyor kaldırımdan.
Küfürler, şarkılar, türküler, laf atmalar.
Bir şey düşüyor elinden yere;
Bir gül olmalı.
İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
Bir kuş çırpınıyor eteklerinde.
Alnın sıcak mı, değil mi bilmiyorum;
Dudakların ıslak mı değil mi, bilmiyorum
Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından
Kalbinin vuruşundan anlıyorum;
İstanbul'u dinliyorum.

**

Neyi İle Ünlüdür?

İstanbul mutfağı birçok kültürden esinlenmiş çok zengin bir mutfaktır. Osmanlı, Yahudi, Ermeni ve Rum kültürlerinden etkilenen İstanbul mutfağı yüzyıllar boyunca kendi kendi klasik kültürünü de oluşturmayı başarmıştır. İstanbul semtlerini.. Onlara ait has lezzetlerini.. Restaurantlarını.. Cafelerini.. Manzaralarını.. Saymakla bitmez belki.. Ama.. Bu liste çok şey anlatıyor.. Her ne kadar eksiği çok olsa da.. Bu şehir, anlatılmaz! Yaşanır..

Ortaköy'ün kumpiri, Eminönü'nün balık ekmeği, Kanlıca'nın yoğurdu, Beyoğlu'nun ıslak hamburgeri, kokoreçi ve profiterolü, Sarıyer'in böreği, Sultanahmet'in köftesi, Tophane'nin nargilesi, Çengelköy'ün salatalığı, Eyüp'ün kebabı ve kaymağı, Beykoz'un paçası, Sultanahmet işkembecinsin terbiyeli şirden çorbası, Karaköy fırınının saray lokması ve kuru poğaçası, Üsküdar Şemsipaşa'nın turşusu, Hacıbekir'in akide ve latif lokumu, Baylan'ın kup griye'si, Hünkar'ın ayvalı yahnisi, Bulgar'ın kaymağı, Üsküdar Kanaat Lokantası'nın tencere yemekleri, Yaşar Usta'nın kavunlu dondurması, Yanyalı Fehmi'nin arpacık soğanlı yahnisi..

Salomanje'nin mücveri, Adem Baba'nın istavriti, Ali Baba'nın köftesi, Rejans'ın piroşkisi, Tarihi Kireçburnu Fırını'nın kıymalı böreği, Barba Yani'nin karidesli böreği, Vefa'nın bozası, Zeynel'in tavukgöğsü ve kazandibisi, Karaköy Güllüoğlu'nun baklavası, Sarıyer Börekçisi'nin böreği ve poğaçası, Emek Mantı'nın mantısı, Şampiyon'un Kokoreçi, Savoy'un milföy pastası, Kızılkayalar'ın hamburgeri, Barış Büfe'nin dilli kaşarlı tostu, Kanatçı Haydar'ın tavuk kanatları..

The Marmara'nın salata ve kupları, Yeniköy Börekçisi'nin kurabiyeleri, Çengelköy İskele'nin deniz mahsulleri güveci, Ağa Lokantası'nın şekerparesi, Bebek Abbas'ın waffle'ı, Loft'un incir ezmeli profiterolü, Kaşıbeyaz'ın lahmacunu, Beyti'nin beyti kebabı, Dopa Balık'ın salatası, Kıyı Restoran'ın yaprak ciğeri, Marmaris Büfe'nin Leyla'sı, Ayder'in kurufasülyesi, Konak Pastanesi'nin çikolatalı badem ezmesi, Apik'in işkembe çorbası, Lokanta'nın kırmızı biber çorbası, Hacı Abdullah'ın kompostoları, Develi'nin çiğköftesi, Boğaziçi Borsa'nın hünkarbeğendisi..

Feriye'nin pilavı, Teşvikiye Bahar Pastanesi'nin çikolatalı kestane tatlısı, Balıkçı Hasan'ın lakerdası ve çoban salatası, Asitane'nin sebzeli sarması, Darüzziyafe'nin köftesi, Çiya'nın kirece yatırılmış kabak tatlısı, Gezi Pastanesi'nin sıcak çikolatası, Kanlıca'nın yoğurdu, Kanlıca'nın yoğurdu, Sultanahmet köftesi, Markiz Pastanesi'nin makaronu, Hamdi'nin kebapları, Yakup'un çiroz salatası, Beyoğlu Lades'in menemeni, Han'ın inegöl köftesi, Hain Köfte'nin sucuk köftesi..

Ethemefendi 36'nın frambuazlı muhallebisi, Günaydın'ın etli pidesi, Anadolu Kavağı'nda midye tava, İmroz'un hamsisi, Tuğra'nın Osmanlı usulü tavuk çorbası, Pandeli'nin böreği, Padişah Sofrası'nın közde pilici, Asri Turşucu'nun turşusu, Arnavutköy'ün çileği, Beyaz Fırın'ın paskalya çöreği, Hacıbekir'in akide şekeri, Giritli'nin ahtapotu, Mavi'nin patlıcanlı börekitası, Todori'nin marine edilmiş çiğ balığı, Çeşni'nin işkembe sotesi, Set'in balık kokoreçi, Sabırtaşı'nın İçliköftesi...

Nasıl Gidilir?

Şehir içi; minibüs ve otobüslerin yanı sıra, vapur, metro, elektrikli tramvay sıkça kullanılan ulaşım araçlarıdır. Şehirlerarası ulaşım için; İstanbul'dan tüm şehirlere ulaşmayı kolaylaştıran karayolu bağlantısı mevcuttur. Uluslararası ulaşım için; yurdışına, tüm ülkelere; neredeyse günün her saati direk veya aktarmalı aktif uçuşlar düzenlenmektedir.

İstanbul'dan yurtdışına aktif tren seferleri bulunmaktadır. Ayrıca, marinaların Avrupa limanlarına bağlantısı vardır. İstanbul'dan yurtdışına sayısız hareket eden tur gemileri mevcuttur.

Ayrıca; Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı, Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı olmak üzere iki adet aktif uluslararası havalimanı vardır. Uluslararası Atatürk Havalimanı, Avrupa yakasında, şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafededir. Aynı zamanda, İstanbul'da uçak ve helikopter kiralama olanağı mevcuttur.

Görülmesi Gereken Yerler
İstanbul ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Semt semt, tüm önerilerimiz için; sitemizde, İstanbul ilçelerini inceleyiniz..

İstanbul İlçeleri

Adalar
Arnavutköy
Ataşehir
Avcılar
Bağcılar
Bahçelievler
Bakırköy
Başakşehir
Bayrampaşa
Beşiktaş
Beykoz
Beylikdüzü
Beyoğlu
Büyükçekmece
Çatalca
Çekmeköy
Esenler
Esenyurt
Eyüp
Fatih
Gaziosmanpaşa
Güngören
Kadıköy
Kağıthane
Kartal
Küçükçekmece
Maltepe
Pendik
Sancaktepe
Sarıyer
Silivri
Sultanbeyli
Sultangazi
Şile
Şişli
Tuzla
Ümraniye
Üsküdar
Zeytinburnu