Ordu


Şehir Hakkında

Karadeniz Bölgesi'nde yer alan kent; kuzeyde, Karadeniz; güneyde Tokat ve Sivas; batısında, Samsun; doğuda, Giresun ile komşudur. Ordu, yüz ölçümü bakımından en büyük 57. şehirdir. Plaka kodu, 52'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Ordu'nun; pancar çorbası, kabak çorbası, pancar döşemesi, melocan kavurması, galdirik kavurması, hoşgıran kavurması, çerkez tavuğu, mısır yağlaşı, keşkek, içli tava, hamsi buğulaması, hamsi köftesi, hamsi tava, mısır ekmeği, bileki ekmeği, saç ekmeği, incir reçeli, üzüm reçeli, elma reçeli, patlıcan turşusu, domates turşusu kavurması, kelem lahana turşusu kavurması, mısır çorbası, pancar sarması, pancar diplesi, sakarca mıhlaması, ısırgan yağlaşı, tirmit kavurması, kabak muhallebisi, pallabye, fırın fasulyesi, su böreği, yufka böreği, ev makarnası, kabak tatlısı, asure, un helvası, golit, fasulye turşusu, domates turşusu, salatalık turşusu, fasulye turşusu kavurması, salatalık turşusu kavurması çok meşhurdur..

Nasıl Gidilir?

Ordu'ya ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Kendi havalimanı bulunmadığı için; havayolu ulaşımı, Trabzon ve Samsun havalimanları ile sağlanmaktadır. Samsun havalimanı 165 km, Trabzon havalimanı 181 km uzaklıktadır.

Görülmesi Gereken Yerler
Ordu ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Taşbaşı Kültür Merkezi
Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi
Hoynat Adası
Yason Burnu
Bolaman Kalesi
Ordu Müzesi
Gölköy Kalesi
Kadılar Yokuşu
Çambaşı Yaylası
Kurul Kayası
Ulugöl
Turnasuyu Vadisi
Gaga Gölü
Melet Nehri
Ünye Kalesi
Cotyora Bozukkale
Yason Feneri
Asarkaya Milli ParkıOrdu İlçeleri

Akkuş
Altınordu
Aybastı
Çamaş
Çatalpınar
Çaybaşı
Fatsa
Gölköy
Gülyalı
Gürgentepe
İkizce
Kabadüz
Kabataş
Korgan
Kumru
Mesudiye
Perşembe
Ulubey
Ünye