Bolu


Şehir Hakkında

Şehir; orman, göl, kaplıca, dağ ve denizlerin kucaklaştığı, doğal güzellikleri ile ünlü, Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesinde yer alır. Etrafı; Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Ankara ve Çankırı illeri ile çevrilidir. Geçmişte, "Claudio" -Claudio Kenti, Claudio Poli- ismi ile Bitinyalılar'ın kurduğu kent; zamanla "Poli" olarak anılmaya başlanmış; ve, daha sonrasında, Türkler, "Bolu" ismini kente vermişlerdir. Plaka kodu, 14'tür.

Neyi İle Ünlüdür?

Aşçıları ile ünlü olan kent; aynı zamanda Bolu Orman Kebabı, Kabaklı Gözleme, Kaşık Sapı, Abant Kebabı, Keşli Cevizli Erişte, Gelibolu Çöreği, Abant Usulü Kuzu Kebabı, Kaymaklı Höşmeni, Keçi Peynirli Tel Kadayıf, Mantarlı Gerede Pilavı, Tavuklu Mengen Pilavı, Bolu Tarhana Çorbası, Mengen Pilavı, Sütlü Oğmaç Çorbası, Paşa Pilavı, Pekmezli Bolu Pilavı, Bolu Kurabiyesi, Abant Usulü Patlıcanlı Kebap, Balkabaklı Gözleme, Höşmeni, Köroğlu Sarması, Mantar Sote, Taze Fasulye Çorbası, Kaygana yemekleri ile çok meşhurdur.

Nasıl Gidilir?

Ankara-İstanbul arası TEM otoyolu, ve, D-100 karayolu Bolu'dan geçmektedir. Bu nedenle, karayolu ile ülkenin her yanına ulaşım kolaydır. Aynı zamanda, şehiriçinde her yere otobüs ve dolmuşlarla gidilebilir. Bolu Otogarının şehir merkezine uzaklığı ise, yaklaşık 1 km'dir.

Görülmesi Gereken Yerler
Bolu ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Kartalkaya Kayak Merkezi
Akkayalar Travertenleri
Mudurnu Armutçular Konağı
Karamurat Gölü
Haccağız Yaylası
Seben Kaya Evleri
Mudurnu Sülüklügöl
Ilıca Musa Paşa Camii
Akşemseddin Türbesi
Mudurnu Babas Kaplıcası
Yedigöller Milli Parkı
Bolu Müzesi
Gölcük Milli Parkı
Seben Gölü
Çubuk Gölü
Haccağız Köyü
Mudurnu Yıldırım Bayezid Camii
Mudurnu Şehriman Tepesi
Zafer Kulesi
Mudurnu Kanuni Sultan Süleyman Camii
Yedigöller Kamp Alanları
Gazi Süleyman Paşa Camii


Bolu İlçeleri

Dörtdivan
Gerede
Göynük
Kıbrıscık
Mengen
Mudurnu
Seben
Yeniçağa