Burdur


Şehir Hakkında

Akdeniz Bölgesi'nin iç kısmında bulunmaktadır; doğu ve güneyden, Antalya; batıdan, Denizli; güneybatıdan, Muğla; kuzeyden, Afyon; kuzeydoğudan ise, Isparta ile komşudur. Geçmişten bugüne; ilk insanların yaşadıkları, yerleşim yerleri, antik kentleri ve türk islam eserleri ile Burdur, önemli bir turizm merkezi olmuştur. Plaka kodu, 15'tir.

Neyi İle Ünlüdür?

Burdur Şişi, Burdur Muhallebisi, Diritme, Nokul, Haşhaşlı Bulgur Pilavı, Guymak, Pişi, Sülük Aşı, Pekmez Yapımı, Tandır Kebabı, Ciğerli Bulgur Pilavı, Karnabahar Musakka, Kabune Pilavı, Kömbe, Kabak Helvası, İrmik Helvası, Peynirli Pide, Oğmaç Çorbası, Ceviz Ezmesi, Burdur Şiş Köfte, Ispanaklı Borani, Dirmil Kebabı, Rezene Çayı, Borana, Gazel Böreği, Haşhaşlı Sarma Aşı, Tarhana Çorbası, Çekme, Testi Kebabı, Ekmek Dilimi, Keşkek, Gözleme, Patlıcan Reçeli, Arapaşı Çorbası, Haşhaş Helvası çok meşhurdur.

Nasıl Gidilir?

Karayolları aktif olan bir konumdadır. İzmir, İstanbul, Ankara, Isparta, Afyon ve Denizli şehirlerine demiryolu ile bağlı olup; her dönem aktif sefer bulunmaktadır. Havayolu ile ulaşım için, 25 km uzaklıkta bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'ndan üzerinden sağlanabilmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler
Burdur ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Sagalassos Antik Kenti
Burdur Gölü
Salda Gölü
Sia Antik Kenti
Burdur Arkeoloji Müzesi
Burdur Saat Kulesi
Keraitae
Salda Orman Plajı
Mısırlılar Evi Burdur
İncirhan Kervansarayı
Bakibey Konağı Burdur
Kremna Antik Kenti
İnsuyu Mağarası


Burdur İlçeleri

Ağlasun
Altınyayla
Bucak
Çavdır
Çeltikçi
Gölhisar
Karamanlı
Kemer
Tefenni
Yeşilova