Kütahya


Şehir Hakkında

Kütahya, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer alan bir kenttir. İç Anadolu Bölgesi ile denize kıyısı olan Ege Bölümü arasındadır. Kuzeyinde Bursa; kuzeydoğusunda Bilecik; doğusunda Eskişehir ve Afyon; güneyinde Uşak; batısında Manisa ve Balıkesir ile komşudur. Plaka kodu, 43'tür.

Neyi İle Ünlüdür?

Namaz Lokması, Şibitli Tavuk Tridi, Dolamber Böreği, Cimcik, Lokum, Kıymalı Sini Mantısı, Ispanaklı Şibit, Miyane Çorbası, Tutmaç Çorbası, Kıymalı Su Böreği, Ilıbada Dolması, Tosunum, Sarma Hamur Dolması, Kızılcık Çorbası, Sıkıcık Çorbası, Gözleme, Gökçümen Hamursuzu, Tahinli Çörek, Oğmaç Çorbası, Tarhana Çorbası, Çene Çarpan Çorbası, Yoğurt Çevirme Çorbası, Tekke Çorbası, Etli Yaprak Sarma, Göveç, Küp Eti, Zeytinyağlı Soğan Dolması, Kütahya Usulü Kavurma, Hekmane Erik Hoşafı, Mercimekli Pilav, Göveçli Pilav, Dövmeç, Zerdeli Pilav, Pilavlı Tas Kebabı, Güllaç, Hoşmerim, Çekme Helva , Ev Baklavası, Yufka Tatlısı, Peluze, Kötdür Tatlısı, Un Helvası, Su Muhallebisi, Doldurma Kabak Tatlısı yöresel yemekleri arasındadır.

Şerbet, Gül Şurubu, Gelincik meşhur içecekleridir.

Nasıl Gidilir?

Kütahya'dan, Manisa dışında; Eskişehir, Afyon, Uşak, Bursa, Bilecik ve Balıkesir'e düzenli karayolu bağlantısı bulunmaktadır. Kütahya, İstanbul'u Antalya'ya ve Ankara'yı İzmir'e bağlayan karayolları kavşağındadır. Şehirlerarası otobüs ile Kütahya-Ankara arası 4,5 saat; İzmir, İstanbul ve Antalya'ya ulaşım ise yaklaşık 6 saattir.

Otobüs terminali kent merkezindedir, ve, belediye otobüsleri, dolmuş ile terminale ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda, demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler
Kütahya ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Dereli Kaplıcaları
Kütahya Kalesi
İshak Fakih Camii
Yoncalı Kaplıcaları
Kütahya Saat Kulesi
Murat Dağı Kaplıcaları
Kütahya Ulu Camii
Dumlupınar Şehitliği
Domaniç Ormanları
Kütahya Zafertepe Anıtı
Dönenler Mevlevihanesi
Ilıca Harlek Kaplıcaları
Eynal Kaplıcaları
Dumlupınar Müzesi
Kütahya Kurşunlu Camii
Kütahya Arkeoloji Müzesi
Mızık Çamı
Kütahya Çini Müzesi
Simav Çitgöl Kaplıcaları
Kütahya Çinili Camii


Kütahya İlçeleri

Altıntaş
Aslanapa
Çavdarhisar
Domaniç
Dumlupınar
Emet
Gediz
Hisarcık
Pazarlar
Simav
Şaphane
Tavşanlı