Artvin


Şehir Hakkında

Artvin, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alan, Karadeniz'e kıyısı bulunan bir ildir. İl, Türkiye'nin Gürcistan'la olan sınırında yer alan kuzeydoğu köşesidir. Doğusunda Ardahan ili, güneyinde Erzurum ili ve batısında Rize ili vardır. Yüzölçüm bakımından en büyük 55. ilidir. Plaka kodu, 08'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Yöresel yemek çeşitleri bakımından oldukça zengin olan Artvin mutfağında, "Ağartı" denilen süt ve süt mamüllerinden yapılan yemekler arasında "kuymak"; yaylacılar tarafından yapılır. Yörede yetişen sebze ve kır otlarından değişik türlerde yemekler de yapılmaktadır. Hamur işlerinde; hinkel, cergebas, bişi, katmer, erişte, lokum (lokma) ve börekler yer alır. Hinlek ve çergebas denilen hamur yiyecekler çevreye özgü olur. Topluca yapılan "harfana"larda ve ziyaretlerde taze etlerle ve ağaç şişlerle hazırlanılan kebaplar yörede önem arz eder. Ayrıca, köylerde kışlık kavurma yapıp saklanır. Dibek veya dinklerde dövülerek hazırlanan ve adı halk arasında "gendirme" ve "keşkek" olarak bilinen yemekler çok bilinen yöresel yemeklerindendir. Çorbalardan "püşürük" adlı çorba, en çok bilinenlerdendir. Bunlardan başka, "çılbır"; "kaygana (omlet)"; yağlı, lorlu veya sadece etle yapılan soğanlı yahni de yerli yemekler arasındadır. Ayrıca, sahil kesiminde yer alan halkın mahalli yemekleri arasında, hamsi balığından hazırlanan; hamsili pilav, hamsili buğulama, hamsili mısır ekmeği (cadı), hamsi salamura yer almaktadır. Başlıca tatlılar, hasuta, kaysefe, zurbiyet, ballı lokumdur.

Millî parklarıyla ünlüdür. Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl Sahara Millî Parkı içerisinde bulunan Şavşat-Karagöl ve Borçka-Karagöl görülmeye değerdir. Efeler-Gorgit Tabiatı Koruma Alanı esas olmak üzere Camili yöresi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından biyosfer rezerv alanı olarak belirlenen Türkiye'deki tek bölgedir ve bir dünya mirası olarak görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

Karayolu ile ulaşım mümkündür. Kendi havaalanı bulunmadığından çevre illerdeki havaalanları ile ulaşım yapılabilir; en yakın havaalanı Erzurum ve Trabzon illerinde bulunmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler
Artvin ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Dilberdüzü
Atabarı Kayak Merkezi
Çamburnu Tabiat Koruma Alanı
İşhan
Borçka Şehitliği
Orta Hopa Camii
Artvin İskender Paşa Camii
Muratlı Camii
Hatila Vadisi
Artvin Kalesi
Yıldız Gölü
Macahel
Tekkale Manastırı
Tibeti Kilisesi
Satlel Kalesi
Borçka Karagöl
Kafkasör Yaylası
Dolishane Kilisesi
Artvin Kent Ormanı
Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı
Ferhatlı Kalesi
Yeni Rabat Kilisesi
Karagöl Sahara Milli Parkı
Gevhernik Kalesi
Barhal Çayı
Şavşat Kalesi
Ardanuç Kalesi
Arsiyan Yaylası
Karçal Dağları
Tekkale Köyü
İbrikli Kilisesi
Maral Şelalesi
Barhal Kilisesi
Şavşat Karagöl
Porta Manastırı
Yaylalar Köyü
Papart Vadisi
Bilbilan Yaylası
Ortacalar Merkez Camii
Opiza Manastırı
Ortacalar Çifteköprü
Mençuna Şelalesi
Beyazsu Yaylası
Otingo Kaplıcası
İskenderpaşa Camii ve Türbeleri
Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin İlçeleri

Ardanuç
Arhavi
Borçka
Hopa
Murgul
Şavşat
Yusufeli