Osmaniye


Şehir Hakkında

Kent, Türkiye Cumhuriyeti'nin 80. şehridir. Akdeniz Bölgesi'nde; Çukurova'nın en doğusunda yer almaktadır. Yazlar sıcak ve kuraktır; kışlar ise, ılık ve yağışlı geçer. Plaka kodu, 80'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Yaprak sarması, bazlama, lahana sarması, etli kömbe, dolma, kaburga dolması, teleme, zorkun tava, tavuk doldurma, sıkma, tirşik, yüksük çorbası, kabak çiçeği dolması, maluta, ıspanak kavurma, el turşusu, kete, pirpirim çorbası, tutmaç, pirpirim cacığı, ekşili kömeç, toğga, süllüm, çakıldaklı çorba, söğürme, dövmeli yoğurtlu çorba, tarhana çorbası, bayram kömbesi, yoğurt tatlısı, halka tatlı, osmaniye fıstıklı burma tatlısı, yağlı ballı, karakuş tatlısı, kadayıf tatlısı, bal kabağı tatlısı, bici bici, asıda tatlısı, elmalı tatlı, sarı burma tatlı, osmaniye simidi, karakuş tatlısı, yoğurtlu kömbe, incir tatlısı, osmaniye fıstıklı irmik tatlısı çok ünlü olup sevilen yöresel tatlarıdır.

Nasıl Gidilir?

Ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır; Ankara'ya 576 km, İstanbul'a 1.025 km, İzmir'e 986 km, Adana'ya 86 km, K.Maraş'a 100 km, G.Antep'e 120 ve Hatay'a 128 km uzaklıktadır. Adana Havalimanı'na 90 km, İskenderun Havalimanı'na ise 79 km mesafededir.

Görülmesi Gereken Yerler
Osmaniye ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi
Kırmıtlı Kuş Cenneti
Kastabala Antik Kenti
Sabun Çayi Şelaleleri
Osmaniye Kent Müzesi
Karaçay Şelalesi
Toprakkale Kalesi
Berke Barajı
Ala Cami
Emine Keskiner Kültür Merkezi

Osmaniye İlçeleri

Bahçe
Düziçi
Hasanbeyli
Kadirli
Sumbas
Toprakkale